Ազգային ժողովը մարտի 2-ին հերթական նիստում ընդունած որոշման համաձայն՝ փակ նիստում կքննարկի պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի, Աննա Գրիգորյանի եւ Վարդան Աթաբեկյանի ներկայացրած «Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների եւ գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում` կանանց հայրենադարձումը խոչընդոտելու եւ անհարկի ձգձգելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը:
Թարմացում.
Նիստի փակ մասից հետո Թագուհի Թովմասյանը ներկայացրեց հայտարարության տեքստի բովանդակությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովը դատապարտում է Ադրբեջանում հայատյացության ու կազմակերպված թշնամանքի քաղաքականության պայմաններում Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց հայրենադարձմանը խոչընդոտելը եւ արձանագրում, որ գերիներին չվերադարձնելու Ադրբեջանի այս բացարձակ անթույլատրելի վարքագիծը խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի անկյունաքարային դրույթները, կոպտորեն ոտնահարում է Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ խաթարելով ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների բուն էությունը եւ վտանգելով մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային եւ տարածաշրջանային համակարգերի նկատմամբ վերաբերմունքը:
ՀՀ Ազգային ժողովը  կոչ է անում բոլոր միջազգային կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին, միջազգային հանրությանը եւ միջազգային ու տարածաշրջանային իրավապաշտպան կազմակերպություններին խիստ գնահատել եւ դատապարտել Ադրբեջանի վերոնշյալ վարքագիծը:

Проект Заявления НС будет обсужден на закрытом заседании
Согласно решению, принятому 2 марта на очередном заседании парламента, проект Заявления НС «Об осуждении политики Азербайджана по препятствованию и необоснованному затягиванию репатриации военнопленных и гражданских пленных лиц, в том числе женщин», представленный депутатами Т.Товмасян, А.Григорян и В.Атабекяном, будет обсужден на закрытом заседании.
Обновление:
После закрытой части заседания Т.Товмасян представила содержание текста Заявления.
Национальное Собрание РА осуждает препятствование в рамках политики армянофобии и организованной вражды в Азербайджане репатриации находящихся под контролем Азербайджана военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, констатирует, что абсолютно недопустимое поведение Азербайджана по невозвращению пленных нарушает краеугольные положения международного гуманитарного права, грубо попирает взятые Азербайджаном международные обязательства, подрывая саму суть современных международных отношений и ставя под угрозу отношение к международным и региональным системам защиты прав человека.
Национальное Собрание РА призывает все международные структуры, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, международное сообщество, а также международные и региональные правозащитные организации решительно оценить и осудить вышеупомянутое поведение Азербайджана.